Przykłady czołgów II wojny światowej

W przeciwieństwie do I wojny światowej w II wojnie światowej czołgi były wykorzystywane na ogromną skalę i bardzo często stanowiły główny element strategii wojennej, dlatego w trakcie działań wojennych powstawały coraz lepsze i skuteczniejsze maszyny. Oto kilka przykładów czołgów z drugiej wojny światowej.
1. M1 Light Tank
Amerykanie dołączyli do działań wojennych nieco później, bo w grudniu 1941 roku, jednak posiadali swoje różne typy czołgów. M1 Light Tank to lekki czołg, który nie brał udziału w działaniach wojennych, a jedynie był wykorzystywany do szkolenia żołnierzy, dlatego też jest mało znany.
2. Mk III Valentine
Był to brytyjski czołg piechoty, który jak na czołg był tani w produkcji, a dodatkowo słyną z niezawodności. Był to czołg ciężki, jednak mimo wszystko szybki. Można mieć natomiast zastrzeżenia do jego słabego i stosunkowo cienkiego pancerza. Warto też dodać, że to najczęściej produkowany przez Brytyjczyków czołg II wojny światowej. Uzbrojony w armatę 40mm, karabin maszynowy i karabin przeciwlotniczy mógł stanowić wyzwanie.

Które państwa wydają najwięcej pieniędzy na militaria?

3. Typ 98B
Był to japoński czołg lekki jak większość japońskich czołgów. Jego zawieszenie składało się z czterech dużych, zawieszonych na sprężynach spiralnych kół jezdnych. Czołg uzbrojony był w armatę kalibru 47mm oraz ckm kalibru 7, 7 mm.
4. TKS
Jeden z niewielu czołgów polskich używanych w trakcie II wojny światowej. Był on typem czołgu lekkiego rozpoznawczego. W czasie kampanii wrześniowej stanowił podstawową bronią polskich sił pancernych. Uzbrojenie to 1 karabin maszynowy Hotchkiss wz. 25 kal. 7, 92mm. lub jego druga wersja cięższy karabin maszynowy wz. 38 FK-A kal. 20 mm.
5. Stridsvagn L-60
Średnio znany szwedzki czołg używany podczas II wojny światowej. On także zaliczał się do czołgów lekkich, a w roku produkcji, czyli 1934 był uznawany za jeden z najnowocześniejszych czołgów. Był szybki i zwrotny, a na jego uzbrojenie składało się 1 działo kalibru 37mm oraz 2 karabiny maszynowe kalibru 8mm. Używały go wojska szwedzkie oraz węgierskie.
Wyżej wymienione czołgi to tylko niewielka część czołgów używanych podczas II wojny światowej. Istniały znacznie lepsze i potężniejsze maszyny siejące zniszczenie i budzące postrach wśród żołnierzy.